Strona główna
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Filmy o Koronie
Youtube
Święto Pucheroków PDF Drukuj E-mail
środa, 27 marzec 2013
ImageW Kwietną Niedzielę nastał radosny i kolorowy czas. W tym roku, ze względu na na zimową aurę, Gminny Przegląd Pucheroków został przeniesiony z rynku w Bibicach do Domu Ludowego, w którym odbyły się występy. Była to wspaniała okazja, aby zobaczyć tradycyjne, barwne stożkowe czapy, usmolone twarze dzieci i koszyki pełne darów. A wszystko zaczęło się wczesnym rankiem.

Niektóre z dzieci już od 7 rano odwiedzały gospodynie, a w tym roku było to trudne zadanie. Śnieg, chłód, wiatr nie odstraszyły naszych bohaterów, którzy chodzili od domu do domu w tym szczególnym dniu. Nie obyło się bez przygód. Jak wspominała podopieczna Anny Barczyk z Bibic: – Wywróciłam się na lodzie. Rozbiłam 8 jaj, ale udało mi się nie rozbić pozostałych.

 Gości powitali Katarzyna Żak oraz Marek Płachta z CKPiR. Podczas przeglądu pytali dzieci o elementy stroju, sam zwyczaj oraz zawartość ich koszyczków. Dzieci i młodzież odpowiadała w bezpośredni i szczery sposób , budząc radość wśród publiczności. - A Ty też masz coś innego w koszyczku? - Tak jajka, czekoladę i jabłko. - A Ty skąd masz taki piękny kożuszek? – Pożyczyłem…..od mamy!

 Tegoroczny przegląd rozpoczął występ grupy z Trojanowic,
których opiekunem jest Andrzej Krzęciasz. Po swojej prezentacji Pucheroki ruszyły do Krakowa, aby wziąć udział w wiosennym pochodzie grup obrzędowych organizowanym  przez Teatr Regionalny. Kolejne wystąpiły pięciolatki z przedszkola w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach. Jak wspominał jeden z  podopiecznych Agnieszki Babisz  swojej oracji uczył się aż trzy miesiące, a efekty jego pracy mogliśmy oglądać na scenie. Kolejne przedszkolaki, tym razem z Zielonek, zaprezentowały swoje oracje, których uczyły się pod okiem Janiny Franczak.  Czas na prezentację swoich umiejętności miały także pucheroki z Zespołu Regionalnego „Tradycja” z Trojanowic, Szkoły Podstawowej z Korzkwi oraz szkoły w Bibicach. Na zakończenie swoje oracje przedstawiły dzieci ze świetlicy środowiskowej „Stara Kuźnia” z Węgrzc oraz świetlicy „Pucherok” z Bibic.

 Wszyscy mali artyści wygłaszający  na scenie oracje zostali docenieni gromkimi brawami. Organizowany przez CKPiR oraz sołectwo Bibice Gminny Przegląd Pucheroków budzi wiele pozytywnych emocji. - Mój syn bierze udział już trzeci raz w przeglądzie. To wielkie przeżycie, nawet większe dla nas niż dla małego – mówi Aleksandra Gończowska, mama sześcioletniego Bartosza z przedszkola w Zielonkach.

 Jerzy Bożyk krakowski pianista i wokalista jazzowy, a także przewodnik turystyczny  jak co roku pojawił się na przeglądzie. Jak sam podkreślał - To piękna tradycja, a od naszej tradycji zależy tożsamość narodowa. Jak to padnie, to wszystko padnie.

 W takcie imprezy można było podziwiać i zakupić świąteczne prace wykonane przez   podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej.

 Obrazy przedstawiające zimowe krajobrazy, martwą naturę i konie,  autorstwa Mieczysława Sowińskiego, były dodatkową atrakcją. Przedświąteczny nastrój był okazją do złożenia życzeń wszystkim mieszkańcom gminy Zielonki przez wójta Bogusława Króla oraz sołtys Magdalenę Krawczyk.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć tutaj.
 
KB

obrazek 1

obrazek 2

obrazek 3
baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Kalendarium
Wrzesień 2015 Październik 2015 Listopad 2015
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 40 1 2 3
Tydzień 41 4 5 6 7 8 9 10
Tydzień 42 11 12 13 14 15 16 17
Tydzień 43 18 19 20 21 22 23 24
Tydzień 44 25 26 27 28 29 30 31
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg