Strona główna
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:
Pn. od 7:30 do 12:30 
Śr. od 11:30 do 15:30
Pt. od 7:30 do 12:30 

Poza godzinami
pracy biura
prosimy o kontakt
telefoniczny
z numerem telefonu
664 067 821
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
LSR 2014-2020
Informacje wstępne
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Filmy o Koronie
Youtube
Projekt Pucheroki i Herody PDF Drukuj E-mail
środa, 28 marzec 2012
ImageImageImageOd piątku 23 marca dzieją się w Zielonkach dziwne rzeczy. Z okolicznych miejscowości zjeżdżają się grupki uczniów, znikają w sali konferencyjnej Centrum Integracji Społecznej, a kiedy ją opuszczają - wyglądają zgoła inaczej. Olbrzymie, kolorowe czapy, umorusane twarze z wąsami, do tego przebierańcy powtarzają dziwne wierszyki. Tak działają warsztaty Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki, podczas których ożywa tradycja krakowskich pucheroków.

Pucherokami już stali się trzecioklasiści ze szkół podstawowych w Modlnicy, Bibicach i Raciborowicach oraz przedszkolaki z Węgrzc. Na warsztaty czekają jeszcze uczniowie z Zielonek, Woli Zachariaszowskiej, Owczar i Korzkwi.

Skąd pomysł?
 Organizacją pucherokowych warsztatów zajęło się Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Instruktorzy z placówki wraz z plastyk Pauliną Dąbrowską-Dorożyńską prowadzą warsztaty dla około 150 dzieci ze szkół z gminy Zielonki i okolicznych gmin – gdzie tradycja pucheroków istniała dawniej. Ostatnie zajęcia odbędą się w piątek 30 marca. Warsztaty są elementem projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki dofinansowanego ze środków unijnych w ramach PROW 2007-2013 o nazwie: „Promocja zwyczajów ludowych Korony Północnego Krakowa przez wytworzenie lalek, druk folderu oraz warsztaty dla uczniów”. Celem warsztatów jest wskrzeszenie 500-letniej tradycji pucheroków i zachęta uczniów do udziału w  Przeglądzie Pucheroków w Kwietną Niedzielę w Bibicach.  

 O tradycji pucherokowej słów kilka
 Zwyczaj chodzenia po pucherach w Niedzielę Palmową żywy jest już tylko we wsiach gminy Zielonki – Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach. Ma on swoje źródło w XVII-wiecznej tradycji krakowskich żaków (zwanych wówczas puerami), którzy zbierali datki pod kościołami, wygłaszając dziwaczne oracje. Po wprowadzeniu zakazu przez krakowskie władze kościelne – zwyczaj przywędrował w XVIII wieku na podkrakowską wieś. Jeszcze w latach 60-tych XX wieku chłopcy w stożkowych, dawniej słomkowych, dziś wykonanych z kolorowej bibuły, czapach, kożuchu odwróconym na lewą stronę i przewiązanym powrósłem zbierali do koszyków datki na terenie ok. 15 wsi na północ od Krakowa. Dziś okazją do spotkania wszystkich pucheroków i wysłuchania zabawnych, niekiedy frywolnych oracji jest doroczny Przegląd Pucheroków w Bibicach.

Na warsztatach praca wre…
 Najpierw przybyli na zajęcia uczniowie oglądają na ekranie fotografie pucheroków z gminy Zielonki oraz filmy z tradycyjnego przeglądu w Bibicach z wygłaszanymi przez dzieci oracjami. Jednocześnie uczniowie są wciągani w rozmowę o tradycji pucheroków. Czy widzieli pucheroka? Czy wiedzą w co jest ubrany? Co to jest oracja? Jak brzmi? Uczniowie z Bibic znają odpowiedzi na te pytania – w końcu to w ich wsi tradycja wciąż jest żywa. Z kolei dzieci z gminy Wielka Wieś są zaskoczone, że jeszcze w latach 60-tych XX wieku pucheroki chodziły po Modlniczce i Tomaszowicach, a w Modlnicy do II wojny światowej… chociaż nie wszystkie:
- Moja babcia Paulina Rydz, która ma sto lat i trzy miesiące też pamięta pucheroki – mówił Bartłomiej Madejewski, uczeń ze szkoły w Modlnicy – A teraz ja też będę i pokażę babci czapkę - dodawał z dumą.

Dzieci mogą przymierzyć tradycyjny, przedwojenny strój pucheroka – kożuszek ze słomianym powrósłem, ogromną czapę wyplataną ze słomy oraz potrzymać drewnianą puchę - to rekwizyty, których na warsztaty użyczył Henryk Banaś – pucherok z 1941 roku, regionalista i założyciel Izby Bibickiej – pierwszego muzeum wiejskiego w Polsce oraz Beata Saltarska z Koła Regionalnego „Tradycja” w Trojanowicach. Dzieci dowiadują się także skąd pochodzi ten stary – blisko 500-letni zwyczaj – od żaków Akademii Krakowskiej, zwanych dawniej puerami.
 

Większą część warsztatów zajmuje samodzielne wykonanie czapki pucheroka. Fruwają kolorowe bibuły. Te złote, w kropki i tęczowe – są najbardziej w cenie. Każdy ma własny pomysł na czapkę pucheroka, ważne tylko, by stożek był dokładnie obklejony. Niektórzy przy okazji chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: - My będziemy grali w bajkowym przedstawieniu i czapka przyda się w stroju czarownicy – śmieją się trzecioklasiści z Modlnicy. Paulina Dąbrowska-Dorożyńska, artysta plastyk – sprawuje pieczę nad wykonaniem czapek, udzielając precyzyjnych instrukcji, chociaż niektórzy mają własne sposoby na klejenie. Pełna koncentracja - jedni skrupulatnie tną bibułkę w drobniutkie paseczki, innym zależy, by jak najszybciej skończyć i cieszyć się gotową czapką. Barwne stożki natychmiast lądują na głowach. Uczniowie niecierpliwią się w kolejce do malowania buzi  czarnym węglem – prawie wszyscy chcą mieć wąsy i brodę. Ale wygląd to nie wszystko – co to za pucherok, który nie zna oracji, toteż na koniec, już w kolorowych czapach, dzieci uczą się tradycyjnej mowy pucheroka.

- Wstańcie gospodyni, wstańcie gospodarzu, Bo już dzień nastaje, pucheroki na podwórzu! – wykrzykują uczniowie przytupując do rytmu. Kto się ładnie nauczy – w nagrodę może wybijać akcent puchą z 1941 roku. Ciekawie wygląda nauka przedszkolaków z niepublicznego przedszkola „Chata Skrzata” w Węgrzcach – w mgnieniu oka rozpierzchają się po całej sali w kolorowych czapkach niczym psotne krasnoludki. Wydają się zaaferowani milionem spraw jednocześnie, a na koniec – bez większego problemu powtarzają orację w całości. Na zdziwienie instruktora nauczycielki z przedszkola tłumaczą: - Przedszkolaki uczą się mimochodem – tylko pozazdrościć.

 Poszczególne grupy opuszczają warsztaty obdarowane lalkami Pucheroka i Heroda oraz każde dziecko otrzymuje prezent - barwny folder opowiadający o tradycjach wielkanocnych i kolędniczych w gminie Zielonki. Uczniowie będą mogli w domu pokolorować i wyciąć własnego pucheroka. Warsztatom towarzyszy wystawa zdjąć pucheroków z gminy Zielonki z różnych lat.
- W Kwietną Niedzielę wybiorę się na puchery do sąsiadów i wujka – wyliczają uczniowie przemienieni w pucheroki. Obiecują też pojawić się na Przeglądzie Pucheroków w Bibicach. A my uprzedzamy sąsiadów, rodziców, wujków i ciocie, aby nie zdziwiła ich poranna wizyta barwnych przybyszów w Niedzielę Palmową. Oczywiście nie wolno puścić pucheroka z pustymi rękami – dawniej masło, ser, kołacz i jajka, dziś raczej słodycze, łakocie, a nawet drobne pieniążki.

Wszystkich zapraszamy serdecznie na Przegląd Pucheroków w Niedzielę Palmową do Bibic. Rozpocznie się o godzinie 10.00 przed świetlicą „Pucherok”. Udział w tym barwnym widowisku  potwierdziła już ponad setka pucheroków wraz z opiekunami.

AM

Galeria


Uwaga! Uprzejmie informujemy, że bardzo obszerny materiał dotyczący tradycji pucheroków na obszarze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa zamieszczony jest w numerze 5 naszego Kwartalnika lokalności na stronach 33 - 37 w artykule pt. "Pucheroki Chodzą, Swoje Racje Głoszą" Dostęp do wersji elektronicznej biuletynu pod linkiem. Zapraszamy do przeczytania.
baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Kalendarium
Sierpień 2015 Wrzesień 2015 Październik 2015
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 36 1 2 3 4 5
Tydzień 37 6 7 8 9 10 11 12
Tydzień 38 13 14 15 16 17 18 19
Tydzień 39 20 21 22 23 24 25 26
Tydzień 40 27 28 29 30
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg