Strona główna
Home    Kontakt
 
 
Zmiana godzin pracy!
GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:

Poniedziałek - Piątek
7.30 -15.30
Menu serwisu
Strona główna
Stowarzyszenie
Informacje o Koronie
Turystyka
Organizacje
Kultura
Obiekty użyteczności publicznej
Gospodarka
Informacje praktyczne
Ogłoszenia
Galeria zdjęć
Pobierz pliki
Mapa serwisu
Kontakt
Linki
Leader 2014-2020
Informacje wstępne
PROW 2014-2020
RLKS 2014-2020
Rozporządzenia
LSR
Leader 2007-2013
Przewodnik po PROW
Rozporządzenia
Broszurki
LSR
Wnioski i załączniki
Harmonogram naborów
Funkcjonowanie LGD
Wyszukiwarka
Archiwum
Nagłówki RSS
Filmy o Koronie
Youtube
Relacja: Tradycje lokalne  rekonstrukcja, promocja, edukacja PDF Drukuj E-mail
wtorek, 04 marzec 2014
Image8 lutego 2014r w siedzibie MultiCelu w Szycach odbyło się szkolenie z tradycji lokalnych. W szkoleniu wzięły udział osoby pasjonujące się tematem z racji swoich zajęć, ale i takie, które po prostu interesują się historią lokalną i zwyczajami związanymi ze swoim miejscem zamieszkania. Stawiły się osoby, które pracują w instytucjach kultury, wchodzą w skład zespołów regionalnych, pracują z dziećmi w placówkach oświatowych, a nawet autorka popularnego bloga, w którym porusza temat swojej „małej ojczyzny”.

W pierwszej części spotkania miały miejsce trzy prelekcje. Przykładem dla omówienia zagadnień rekonstrukcji tradycji lokalnych, ich promocji i edukacji była gmina Zielonki. Na szkoleniu można zatem było odbyć wirtualną wycieczkę po gminie i poznać pamiątki historyczne, które łatwo przeoczyć, a są ważne dla lokalnej społeczności, bowiem każda z nich niesie ze sobą historię - przekazywane z pokolenia na pokolenie dziedzictwo niematerialne o dużej wartości.

Z charakterystycznych dla podkrakowskiego folkloru można się było przyjrzeć zwyczajom Pucheroków i Herodów. Przeprowadzono krótkie warsztaty, w czasie których zastanawiano się, jak najlepiej można wypromować dawny zwyczaj. Uczestnicy z Bębła (gmina Wielka Wieś) zastanawiali się, jak przywrócić znany u nich niegdyś zwyczaj typu kolędniczego, polegający na odwiedzaniu domów w zapusty. Jako, że zwyczaj odbywał się na terenie represyjnego zaboru rosyjskiego „kolędnicy” nie zbierali się w duże grupy, tylko w pary - dla niepoznaki chłopak przebierał się za dziewczynę a dziewczyna za chłopca. Wierszyki były krótkie, bo kolęda musiała przebiec szybko, więc wierszyki były krótkie. Różnorodne pomysły uczestników prowadziły do wniosku, że aby podtrzymać zwyczaj liczą się przede wszystkim chęci, a koszty nie są wielkie. Uczestniczy stwierdzili, że kultywowanie zwyczajów ma świetny wpływ na relację dzieci i rodziców, sprawiając że spędzają oni ciekawie czas razem.

W trakcie szkolenia uczestnicy prześledzili pomysł, jaki w gminie Zielonki wykorzystano, by wypromować zwyczaj Pucheroków za pomocą laleczki Pucheroka, na którą przyznano dofinansowanie unijne. Promocja zwyczaju poprzez laleczkę to też ciekawe podróże, spotkania ze znanymi ludźmi, po których zostają pamiątki w postaci fotografii. Ostatnią część szkolenia poświęcono innym inicjatywom z  gmin Korony Północnego Krakowa, które służą zachowaniu tradycji lokalnych.

Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom szkolenia.

obrazek

obrazek
baner
logo
Mapy PROW
Małe Projekty
Odnowa i Rozwój Wsi
Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw
Różnicowanie w kierunku Działalności Nierolniczej
multicel logo
Lokalności
Kalendarium
Wrzesień 2015 Październik 2015 Listopad 2015
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 40 1 2 3
Tydzień 41 4 5 6 7 8 9 10
Tydzień 42 11 12 13 14 15 16 17
Tydzień 43 18 19 20 21 22 23 24
Tydzień 44 25 26 27 28 29 30 31
Kartka z kalendarza
9 Października 2015
Piątek
Imieniny obchodzą:
Arnold, Arnolf,
Atanazja, Bogdan,
Dionizjusz, Dionizy,
Jan, Ludwik,
Przedpełk
Do końca roku zostało 84 dni.
Aplikacja Mobilna Korony
korona
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android


Sklep App Store (IOS)
QR___app_store.jpg

Sklep Google Play (Android)
QR__google_play.jpg